Сучасні ІК сервіси

Основи роботи із сучасними інформаційно-комунікаційними сервісами.

На цій сторінці ми спробуємо надати дуже коротку довідку, яку вважаємо необхідною для розуміння основних визначень та правил роботи із сучасними інтернет сервісами та мобільними пристроями.

Сьогодні основні переваги комп’ютерної техніки отримуються за допомогою мережевих сервісів. Кожен комп’ютер, так само, як і будь-яка сторінка інформації має в Інтернеті свою адресу.

Адресація комп'ютера в мережі

Комп’ютер, підключений до мережі має своє ім’я та IP – адрес. Перша адресація IPv4 включала 4 числа від 0 до 255 (16х16), розділені точками, наприклад 255.255.255.255. Пізніше, зростання кількості комп’ютерів в мережі, привело до введення нової, більш довгої адресації IPv6. Такі адреси можуть надаватися комп’ютеру як у локальній мережі, так і у глобальної – Інтернет мережі.

Адресація Інтернет ресурсів у мережі здійснюється за допомогою адресу

Адреси у Інтернеті. Домени

Всі інтернет-ресурси мають в Інтернеті чи в локальній мережі свої адреси. Для зручності замість цифрового IP їм зіставляється адреса з літер розділених точками (створена на основі доменів – областей адрес). Домени розбиваються по групах – рівнях.  Доменні зони можуть носити регіональний (наприклад: .ua, .ru, .dp.ua), державний (наприклад: .gov.ua), або смисловий (наприклад: .edu, .biz, .com, .net, .org) характер. Послуги зіставлення IP та домену (реєстрації) здійснює провайдер інтернет-хостингу – ресурсів, що постійно знаходяться в Інтернеті.

Але сьогодні ідентифікуються не тільки комп’ютери в мережі, але й користувачі.

Акаунти (accounts) користувачів в мережі

Для цього застосовується акаунт або ID (ідентифікаційний номер). Сьогодні акаунти частіше за все зв’язують з електронною поштою. Але акаунт дозволяє не тільки читати власну або службову електронну пошту, але й отримати доступ до безлічі Інтернет сервісів.  Якщо Ви вже маєте власну електронну поштову скриньку, то можна створити на її основі акаунт у різних провайдерів (тих, хто надає відповідні послуги). Частіше за все провайдерами називають тих, хто надає послуги доступу до Інтернету чи до Інтернет ресурсів. Дуже важливо обрати правильного – надійного (у сенсі збереження Ваших даних) та потужного (у сенсі розвитку сервісів, що надаються) поставщика таких послуг.

Сьогодні всі мобільні, а також практично всі стаціонарні комп’ютери під’єднуються до сервісів провайдерів за допомогою персональних або корпоративних акаунтів. Наприклад, так можуть виглядати акаунти: larry@gmail.com (Google), bill@outlook.com (Microsoft), steve@icloud.com (Apple). Всі серйозні компанії, особливо ті, хто продає будь-які продукти або послуги створюють користувачам персональні акаунти для швидкої обробки їх запитів, збереження інформації про їх запити та покупки.

У випадку, коли провайдер надає он-лайн послуги, існування такого акаунту обов’язкове, оскільки саме він організовує унікальне ім’я користувача та безпеку доступу до сервісів.

Найбільш простим у використанні, інформативним та розповсюдженим є такий засіб комунікації як електронна пошта.

Електронна пошта

Електронна поштова адреса складається з двох частин, розділених знаком “@”, перша частина Ваша персональна, друга показує домен у якому створена. Перша частина може бути довільною але унікальною у відповідному домені. Домен замовляється персонально, або надається поставщиком послуг електронної пошти (larry@gmail.com (Google), bill@outlook.com (Microsoft), steve@icloud.com (Apple)).

Для доступу до електронної пошти використовують спеціальні поштові програми (наприклад: Outlook від Microsoft, Thunderbird від Mozilla, тощо) або веб-оболонку, розроблену провайдером поштового сервісу. Перевага поштових програм у тому, що за її допомогою Ви можете працювати з персональною та корпоративною поштою від різних провайдерів в одному інтерфейсі.

Поштові програми використовують правила для отримання (POP3 протокол – Post Office Protocol) та відправлення (SMTP протокол – Simple Mail Transfer Protocol) пошти, або використовують більш потужні процедури доступу до листів (IMAP – Internet Message Access Protocol) або Exchange – потужну та ефективну систему синхронізації від Microsoft.

Найбільш корисними є акаунти-поштові адреси провайдерів, що надають крім поштових послуг ще доступ до он-лайн сервісів.

Он-лайн сервіси

Он-лайн сервіси – програми які виконуються на хостінгу провайдера та надають певні послуги користувачу.

Раніше пересилання сповіщень відбувалося безпосередньо від одного користувача іншому (point-to-point), але це вимагало одночасної роботи обох комп’ютерів. Сьогодні електронна пошта також є он-лайн сервісом та пересилання відбувається через збереження повідомлень на ресурсах провайдера.

Першим наступним, та найпоширенішим он-лайн сервісом, який сьогодні надають практично всі серйозні провайдери електронної пошти став он-лайн диск – місце для збереження файлів. Це дозволило не пересилати файл (особливо великий) у поштовому повідомлені, а пересилати лише посилання на файл.

Наступним он-лайн сервісом, який виріс з попереднього, став так званий офис. Це сервіс, який дозволив не тільки зберігати, але й редагувати файли відповідних типів (файли розширеного текстового типу – *.docx, електронні таблиці – *.xlsx, презентації – *.pptx, тощо) не завантажуючи їх на власний комп’ютер.

Сьогодні призначення он-лайн сервісів важко навіть перелічити. Практично все, що сьогодні роблять на локальному персональному комп’ютері сьогодні можна виконати он-лайн. Такі послуги продають сьогодні безліч провайдерів. Найпопулярнішими є звичайно сервіси дозвілля – програвання та персональне впорядкування відео та аудіо композицій. Серед робочих сервісів сьогодні можна порекомендувати сервіси, які не залежать від операційної системи від Microsoft та  Google, а для власників Apple – їх середовище.

Сервіси від Microsoft Прив’язуються до Microsoft акаунту або робочого акаунту Office 365. В певному об’ємі сервіси надаються безкоштовно після реєстрації Microsoft account.

Акаунт Microsoft

Створити власний Microsoft account можна зареєструвавшись за адресою: live.com

Можна зареєструвати будь-яку пошту або створити нову в доменах Microsoft (hotmail або outlook)

Після створення акаунта поштову адресу можна замінити.

Вимоги до створення нового паролю для акаунту

Сервіс збереження файлів OneDrive

OneDrive

OneDrive (колишній SkyDrive) – сервіс збереження файлів від Microsoft. Певне місце для збереження виділяється безкоштовно. Додатковий об’єм можна придбати.

В межах сервісу доступні он-лайн версії популярних офісних програм:

Частина сервісів в межах Microsoft акаунту надаються безкоштовно

Безкоштовні сервіси Microsoft акаунтів

Такими сервісами є

Сьогодні має назву:

Зазвичай знак дев’яти крапок, розташованих у вигляді квадрату є посиланням для запуску відповідного сервісу.